Uzaklara Fısıldayan Adam | Hakan Özcan

2013 Nisan ayı gibi İstanbul’da ilk bisikletimi satın almıştım. Satın alma arifesinde bir çok araştırma yaptım. Onu mu alsam bunu mu alsam derken konunun dibine battıkça battım. Araştırmalar sırasında bisikletforum.com sitesi ile karşılaşmıştım ve hala takip ederim açılan güncel konuları.

 

Sitede edindiğim en güzel bilgi Hakan Özcan oldu. Yıl 2014 olsa gerek, forumda Elazığ-İzmir yazan bir başlık. Meraklanıp girdim ki o da ne ! Delinin teki bisikletine atlayıp okuduğu şehir olan Elazığ’dan yaşadığı şehir olan İzmir’e bisikletle gitmiş.

Evet evet bisikletle süre süre gitmiş. ”Bu oğlan aklını kaçırmış olmalı” dedim kendi kendime. Ancak kurduğum bu cümle için pişman olacağım dakikalar çok yakındı. Hakan, yaptığı bu turu, harika fotoğraflar ve anılarla güzel hikaye şeklinde dökmüş yazıya. Ağzımın suyu aka aka okudum ve izledim. İstanbul gibi bir şehirde, ev ve iş arasında sıkışmış bir hayat sürerken, bisiklet üzerinde coğrafya coğrafya gezen bu yakışıklı kardeşime ”aklını kaçırmış olmalı” demiştim. Eh, kedi ulaşamadığı ciğere mundar der.

Öğrendim ki kendi blogu varmış Hakan’ın ve içerisinde daha nice tur yazıları. Tez zamanda sosyal medya üzerinden irtibat kurdum kendisini ile. O dönemle bisiklet dünyasında henüz çok toy olduğum için bir çok soru ile şişirdim mesaj kutusunu. Sağolsun sabırla cevap verdi hepsine.

Hakan turlarının büyük kısmını doğu ve güney doğuya ayırmış. Hep üzücü haberlerle TV’lerden izlediğimiz doğu şehirlerini ve insanlarını birde Hakan’ın direkt olarak temas ettiği hayat hikayelerinden okumak ve izlemek gerek.

Tur haricinde araştırmacı bir yapısı var ve tarihe dokunmayı seven bir karakter.

Doğru ve kaliteli fotoğraf çekebiliyor olmak, tur bisikletçiliğinin (bence) birinci isterlerindendir. Hakan’ın fotoğrafları da  teknik ve görsel açıdan ziyadesi ile dolgun çekimler.

 

Özetle, tarihe, anadolu kültürüne, bisiklete, bisiklet turculuğuna ilginiz varsa Uzaklara fısıldayan adam Hakan’ın bloguna  mutlaka bir göz atın.

www.uzaklarayolculuk.com

Hakan Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir