Garenta Moov | Saatlik Araç Kiralama

     İlk olarak şunu belirteyim. Bu uygulama İstanbul ve İzmir il sınırları içerisinde geçerli. Hatta  bu iki il içerisinde belirli semtler hizmet bölgesi dışında kalıyor. Araç kiralama gurmesi olarak bu uygulamadan haberim olmadı bir süre. İş arkadaşım Sinan’ın verdiği bilgi üzerine ilk etapta deneme amaçlı kullandım. Belirli koşullar içinde taksiye göre çok daha az maliyetli ve araç kullanmaya seven biri olarak toplam km’si 10.000’i geçmemiş araçları kullanmak keyifli oldu. Şimdiye dek 8 kez kullandım. Uygulamayı bana öneren arkadaşımın 80 civarında kullanımı olmuş. İkimizinde ortak tecrübesi pozitif olduğundan, uygulamanın kullanımı açısından biraz bilgi paylaşmak istedim.

Garenta Moov – Hizmet Bölgesi

 

      Uygulamanın hizmet bölgesi oldukça geniş. Araç kiralaması yapıldığında, araç ile hizmet bölgesi dışına çıkılabilir ancak, İstanbul il dışına çıkmak kesinlikle yasak. Araçların her biri uydudan izlediği için her kullanım takip ediliyor. Hatta ani manevra, ani ivmelenme, acil fren, hız limiti aşımı gibi bilgileri araç kayıt ediyor ve bunları uygula içindeki kişisel hesapta görüntülenebiliyor. İl dışı kulanım söz konusu olduğunda mevzuatları gereği para cezası uyguluyorlar.

Tüm kullanımlarım için sürüş bilgileri.

 

Araç navigasyon kaydı

 

Uygulama

 

Valesiz teslimat

 

2 tür araç kiralama biçimi mevcut. Valeli ve valesiz teslimat. Valesiz teslimat 24 saat kullanılabiliyor. Valeli teslimat ise 06:00-24:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

     Moov uygulaması araç çeşitleri:

 

Şunu rahatlıkla belirtebilirim ki 8 kiralamamda kullandığım araçların hepsi en 2018 model ve temiz araçlardı.

 

 

     1- Valeli kullanım:

     Moov uygulaması ilk kullanımda, valeli teslimat seçeneğini kullanılmak zorunda. Firma ile kiralayıcı arasında sözleşme yapılması için evrak imzalanması gerekli. Günlük araç kiralamalarının her seferinde mutlak sözleşme imzalanır. Moov’da bir kez (sadece ilk kullanımda) bu sözleşmeyi imzalanır. Diğer kullanımlar da herhangi bir evrak işlemi yok. İlk kullanım için valesiz kiralama yapmak istenildiğinde sözleşme olmadığından uyarı verecek ve araçları göstermeyecektir.

 

     Bulunulan konum ayarladıktan sonra araçları listele seçeneği aktif edildiğinde valenin o an için getirebileceği müsait araçlar görüntülenecektir. Konumu ayarı yaparken mutlak suretle bulunulan konumu değil, farklı bir nokta da teslimat noktası olarak gösterilebilir. İlk kiralama esnasında vale aracı getirdiği anda sözleşme imzalama işlemi için araç başına gidilmesi gerekir.

 

     Araçları listele seçeneği o bölgede vale ile teslim edilebilecek uygun araç var ise gösterecektir. Aynı zamanda aracın kiralayıcı ya ulaştırılabileceği zamanı da göstermektedir. Ancak belirtilen zamanda sapmalar yaşanabiliyor. 26 dakika için 1 saat beklediğim bir kiralamam olmuştu.

     Satın alma süreci için uygulamaya bir adet kredi kartı tanımlanması gerekiyor. Ben bu iş için bir adet sanal kart oluşturup kayıt ettim. İhtiyaç halinde limit tanımlayıp satın alım yapıyorum. Gün sonunda otomatik olarak limit sıfırlanıyor. Fiyat konusunda bilgi vermek gerekirse Manul Clio üzerinden durumu örnekleyebilirim. Uygulama içinde en az 1 saat kiralama yapabilir. Manuel Clio için 28 TL + 100 TL ödeme yapılacaktır. Kiralama ücreti haricinde ki 100 TL, HGS geçişleri ve diğer kullanımlar için güvence bedeli. Her araç kiralama şirketinde vardır bu işlem. ( Previzyon bedeli araç tipine göre değişiyor.)

     1 saat kullanımı aşıldığı her 15 dakikada bu araç modeli için 7 lira ödeme yapılır. Toplamda 70 dakikalık bir kullanım olduğunu örnekleyecek olursam 35 TL ödeme yapılması gerekecektir (1 saat için 28 TL + 15 dakika için 7 TL).  Bu arada aracın fiyatını belirleyen ikinci bir faktör kilometre sınırı. Her araç için 1 saat kullanımda size verilen kilometre hakkı 20 km’dir. Üzerine çıkılan her km için 0.65 TL ödeme yapılacaktır. 70 dakikalık kullanımda toplam 25 km kullanım hakkı olacak. Bunun üzerine çıkıldığında 35 TL + (km x 0.65) formülü ile belirlenecek bir fiyat yansıyacaktır.

     Fiyat ile ilgili son olarak şunu belirtmeliyim. 28 TL ödeyerek 1 saat kiralanan ve 20 km sınırı olan araç da yakıt masrafı da bu fiyata dahil. Kullanım esnasında yakıt tükenirse, Petrol Ofisinden ücret ödemeden doldurabilir. Aynı zamanda standart bir sigorta paketi de bu fiyata dahil.

     Kiralama sürecine geri dönecek olursam, ilk kullanım ve istenilen araçtan birini seçip satın alım yapıldı. Ekranda ilk olarak araç plakası belirlenip gösteriliyor. ”34 ABC 123 plakalı aracınız hazırlanıyor”. Bu yazı görüldüğü sürece satın alımı iptal edilebilir ve herhangi bir ceza bedeli ödenmez. Araç hazırlanıp vale yola çıktığında bildirim geliyor (aracın yola çıktığına dair ) ve ardından aracın anlık olarak konumu görüntülenebiliyor. Araç istenilen konuma geldiğinde bir bildirim daha geliyor ve aracın yanına gidilmesi gerekiyor. İlk kiralamada vale kiralayıcıyı araç başında bekliyor. Sözleşme imzaladıktan sonra aracı teslim alınıyor. Ancak vale size herhangi bir anahtar teslimi yapmıyor. Araç teslim almanın detayları aşağıda…

     

     Araç Teslim Alma

Kiralama için satın alımın ardından aracın teslim alınma süreci şöyle;

– Valeli yada valesiz kiralamada biçimlerinde, uygulama navigasyon üzerinde aracın ve kiralayıcının konumunu eşleştiriyor. (10 metre)

– Uygulama, araç ile kiralayıcıyı eşleştirdiğinde aracın bulunduğu konumdan daha önceki kiralayıcısı yada vale tarafından çekilmiş fotoğrafı görüntülenecektir.

– Araç bulunduğunda kiralamayı başlat seçeneği aktif edilir.

– Araç üzerinde daha önce oluşmuş bir hasar varsa bir sonraki adımda fotoğrafları görüntülenecektir. Fotoğraflarda belirtilenlerin haricinde bir hasar tespit edilirse, başka hasar bildir seçeneği ile hasarın fotoğrafı çekilerek uygulamaya yüklenir. Hasar bildirimi tamamlandıktan sonra başka hasar yok seçeneği ile sonraki adıma geçilir.

– Aracın giriş ve çalıştırma anahtarı torpido gözünde tutulmaktadır ve araç kilitli halde beklemektedir. Bir önceki adım tamamlandığında araç kilidini aç seçeneği aktif olacak ve seçildiğinde yaklaşık 10 saniye içerisinde uydu bağlantısı yardımı ile araç kilidi açılacaktır. Bu işlem devam ederken kilit sesi duyulana dek araç kapısı zorlanmaması tavsiye edilir.

 

 

 

     Araç Bırakma

– Kiralama kullanımının sonunda araç otopark veya çekilme riski bulunan bir konuma bırakılmamalıdır. Aksi halde yaşanılan sorunlarda tüm bedel kullanıcıya yansıtılır.

– Serbest bir nokta bulunduğunda araç park edilir. Anahtarı torpido gözüne bırakılarak araçtan çıkılır.

– Kiralama süresince uygulama içerisinde kullanım süresi ve mesafe aktif olarak görüntülenebilir. Kullanım sona erdiğinde uygulamadan kiralamayı bitir seçeneği aktif edilir.

– Kapı kilitlenmeden önce kontrol edilmesi gereken bir liste çıkacak. Her ister kontrol edilerek tik atılır.

– İşlemin ardından uygulama sürüş özetini gösterir ve ardından kapı kilitleme seçeneği ile araç kapıları kilitlenir.

– İşlemlerin ardından uygulama aracı bıraktığınız konumun bir fotoğrafını ve açıklamasını eklenmesi isteyecektir. Sonrasında araç bırakma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Kiralama işlemi tamamlandıktan 15 dakika sonra fatura mail adresine gönderiliyor. Yapılan her kiralama, uygulama hesabında tüm detayları ile kayıt ediliyor.

 

 

Saatlik araç kilrama ile 39 TL ödediğim ulaşımı taksi ile yapmış olsaydım 90TL ödeyecektim.

 

 

2- Valesiz Teslimat

Valesiz Kiralama

 

     Valesiz kiralama yapabilmek için daha önce en az 1 kez kiralama yapılmış olmalı. Yukarıda ki detaylarda yine belirtmiştim. Valesiz kiralama kısmında bulunulan konuma yakın araçlar görüntüleniyor. Belirlenen araca yakınlaştıktan sonra satın alım gerçekleştirilip, araç teslim alma kısmında bulunan detaylar aynen uygulanarak kullanıma başlanabilir.

 

Örnek:

    Evimden, Sabiha Gökçen Hava Limanına taksi ile gitmek istediğimde yaklaşık 80TL ödeme yapmam gerekiyor. En pahalı olan cerato aracı kiraladığımda ödemem gereken miktar 36TL + 5 TL (kilometre aşımı) + 3.75(hgs) =  45 TL ye SG Hava Limanına ulaşabilirim(Otoyol kullanıldığında). Hava Limanı yönünde bir kiralama yapılacaksa araç teslim alındıktan sonra müşteri hizmetlerine aranarak hava limanına gidileceği haber verilmesi gerekiyor. Limanda valeler sizi karşılayıp aracı sizden teslim alıyorlar.

 

Sonuç:

Tekrar belirtmek gerekirse tüm kullanımlarım da bu uygulamadan memnun kaldığımdan ve taksi kullanımından daha uyguna geleceğinden ötürü gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

İyi sürüşler.

2 comments on “Garenta Moov | Saatlik Araç Kiralama”

  1. osman dedi ki:

    Ben yakın zamanda kullanmayı planlıyordum fakat.Bu post’u okumak çok iyi geldi.Umarım bugünün tarihi ile güncel rakamlardır.Bir de firmanın müşteri hizmetlerine telefon ile eletişim var mı bilginiz ar mıdır ?

    1. mustafa dedi ki:

      Selam Osman. Evet fiyatlar güncel. Zaten yazıyı yayımlayalı 1 ay kadar olmadı. 444 98 59 numaralı telefondan direkt iletişim kurulabiliyor. Oldukça ilgili ve bilgili insanlarla diyalog kuruyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir