Ekipman – Gidon/Gidon Boğazı

     Gidon/Gidon Boğazı

     Bisikletimin sahip olduğu gidon, sokak ve arazi sürüşlerinde keyifli olsa da uzun soluklu turlarda ellerimde uyuşmaya ve acıya sebep oluyordu. 2017 İzmir,Kaş turu öncesinde kelebek gidon taktırmaya niyetlendim. Tüm turcular kelebek kullanıyor. Benimde onlardan geri kalmamam lazım.

     XLC’nin gidonu hakkında güzel yorumlar okumuştum. Zatori ve ve XLC nin karşılaştırmalarını inceledim. Satori’nin açıları hakkında olumsuz yorumlar okudum. Teknik açıdan biraz incelediğimde gidonun açıları bana da uygun gelmedi. Fren ve vites ekipmanlarının montaj edileceği boru kısmındaki içe olan açı, sürüş esnasında konforlu olacağa benzemiyor.

Satori 31.8 mm – 2019 Şubat Fiyatı: 150 TL

 

XLC 24.5 mm – 2019 Şubat Fiyat: 55 TL

 

     Satori, gidon alacağım tarihte 100 TL civarında, XLC gidon 45 TL idi. XLC hakkında okuduğum yorumlar ve açılarının uygunluğu sebebi ile tercih edeceğim gidon oldu. Ancak şöyle bir sorun var ki benim gidon boğazım 31.8 mm. Bu durumda XLC’nin açılarına uygun 31.8 mm gidon arayışına girdiysem de TR sınırları içerisinde bulamadım. Dolayısı ile ya Satori alacaktım yada Gidon boğazımı değiştirecektim. 5 dakikalık bir araştırma sonucu XLC nin ayarlanabilir gidon boğazını buldum.

XLC gidon boğazı 25.4 mm 110 – Şubat 2019 Fiyatı: 50 TL

 

 

 

    Durumu özetlemek gerekirse Haziran 2017’de XLC marka kelebek gidon ve gidon boğazını toplamda 90 TL’ye mal ederek tedarik ettim. İki ürünü de İzmit Şişman bisikletten almıştım. Tamamı uzun yolda olmak üzere yaklaşık 2000 km yol yaptım bu ekipman ile. Son derece memnunum.

 

     Şunu önemli detayı tekrar ifade etmek gerekir ki, mtb gidonunun hakimet hissiyatının ardından kelebek kullanmak insanı biraz rahatsız ediyor. Manevra kabiliyeti ve bisiklete hakimiyet ciddi oranda azalıyor. Mtb gidondan kelebeğe geçişte dikkat etmek gerekir. Özellikle şehir içi kullanımda.

 

31.8 gidon boğazı için zozo marka kelebek gidonda mevcut. 2018 yılı içerisinde şişman biisklet’in sitesinde dolaşırken karşılaştım. Deneme şansım olmadı ama XLC ile açıları birbirine çok benziyor. Bu nedenle tercih edilebilir.

Zozo 31.8 mm – 2019 Şubat Fiyat: 85 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir