Ekipman – Heybe

Heybe

 

Konnix Bagaj Üstü Heybe Çanta Ty-131002

     3 yıl kadar önce Konnix marka bir heybe aldım. Bir iki küçük malzeme ihtiyacı için Pendik’te bir bisikletçiye uğramıştık yoldaşım Cemreyle. Kısa süreli kullanımdan sonra heybe içerisinde kullanılan kontrplak esnedi ve büküldü. Bu deformasyon sonucu, heybe sürüş esnasında jant tellerinin arasında girmeye başladı. Heybe ayakta sürüşü imkansız kıldığı gibi normal sürüş de viraj dönüşlerinde bile jant tellerine temas ediyor, ardından heybe yerinden çıkarak ani problemler yaşatıyordu. Durum çok sinirimi bozduğundan ihtiyacım olsa dahi yanıma heybeyi almaz oldum.

     2019 Ocak ayı içerisinde bakım için yine Gizem Bisiklet Yalova’ya gittim. Konusu açılmışken uyguladığım bakım hakkında da bir şeyler yazmak istedim. İstanbul’da yaklaşık 5 yıldır aktif bisiklet kullanıyorum. İlk başladığım dönemlerde bazı konular için bir kaç bisikletçiye uğradım. Yaşadıklarım ya canımı çok sıktı ya da güven vermedi. İlk tanımamış sırasında Engin ağabeyin, yanında çalışan Engin ustanın ve oğlu Erginin samimiyeti ve dükkan içinde diyaloglar beni etkilemişti. İstanbul’da aradığımı bulamayınca Her işim için Yalova’ya gider gelir oldum. Haliyle farklı bir samimiyetimiz oluştu tüm ekiple.

      Bakım ihtiyaçlarım için gittiğimde bisikletim tamamen parçalanır. Hatta fren disklerini dahi sökerim. Bütün bisiklete mazotla dalıp en ince ayrıntıya kadar temizliyorum. Kaset, zincir, ayna kol, ön maşa gibi sökümleri Engin ağabeyler yapıyor. Kalan basit konuları ben hallediyorum. Tüm temizliği yaptıktan sonra ekipman Engin ağabeylerin işçiliği ile tek tek toplanıp gerekli kontroller yapılıyor. İşin pis kısmını kendim hallettiğimden bakım masrafı son derece uyguna geliyor.

       Konuya yani heybe konusuna geri dönecek olursak en son yaptığım bakım işlemleri tamamlandıktan sonra Engin ağabey ile Vaude ürünler konusunda sohbet ediyorduk. Heybe ihtiyacım olduğunu söylediğimde Vaude nin Karakorum modelini çıkardı kutusundan.

Vaude Karakorum – Ocak 2019  700TL

     Çantayı görür görmez vuruldum. Engin ağabey bu benimdir dedim istemsizce. Fiyatı sormaya cür’et edemedim. Malum dolar 5.30 TL ve ürün Vaude! Öyle 200-300 e alınacak bir şey değildir dedim kendi kendime. Engin ağabey fiyatı söyleyince tansiyonum düşmüş. Engin ağabeyin verdiği fiyatta eski fiyat hani. Güncel satış fiyatı 1.100 TL. Yapacak bir şey yok. Hem ihtiyaç var. Hem Vaude. Hemde Engin ağabeyim çok iyi fiyat vermişti bana.

 

Ürünün sepete yaslanan kısmında sert plastik kullanılmış. Ayrıca heybeyi bisikletle bütünleştirmek ve sallantıyı önlemek adına fotoğrafta görüldüğü gibi sabitleme aparatı yapılmış. Sepet tipine göre arkada görülen kanal üzerinde rahatça ayar yapılabiliyor.

 

Heybe sepet demirlerine klipsli yapısı ile kilitlenmektedir. Dolayısı ile orta ve üst bölümlerden sepete sabitlenen heybe oldukça sabit ve rijit durmaktadır.

 

Klipsler, heybenin sepet yapısına uyum sağlaması için kanal içerisinde hareket edebilir halde tasarlanmış. Turuncu yuvarlak plastik çevrilerek gevşetip hareket ettirilebilir.

 

 

     Heybeler sökülmek istendiğinde, heybe askısından çekildiğinde klipsler açılacaktır. Askı, klipsi serbest bırakacak bir mekanikle tasarlanmış. Oldukça şık ve efektif bir tasarım.

 

Sağ ve sol heybeler monte edildikten sonra üst çanta fermuar yardımı ile yerleştiriliyor.

 

Çantalar ile ilgili Velespitli Seyyah youtube kanal sahibi Sabri Yurdakul detaylı bir inceleme hazırlamış.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir